Jak to się robi w Paryżu?

Jak to się robi w Paryżu?

Pół roku po Manchesterze następne Warsztaty Wymiany Doświadczeń (WWD) odbyły się w dniach 24-28 września 2018 roku w Paryżu, który rok wcześniej przyjął do realizacji Strategię Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

Gospodarka obiegu zamkniętego (z ang. circular economy czyli ekonomia cyrkularna) to system, który ma być z założenia odnawialny i samowystarczalny. Jednocześnie ma on za zadanie redukować, a docelowo nawet wyeliminować ilość powstających odpadów, które zyskują w ten sposób drugie życie. Ponowne użycie produktów wcześniej uznawanych za odpady sprzyja budowie ekonomicznego, społecznego i przyjaznego dla środowiska naturalnego kapitału.

Obecna na WWD Iwona Maciejewska miała okazję zapoznać się z kilkoma przykładami takiego działania. Carton Plein na przykład to paryskie stowarzyszenie, zajmujące się ponownym wykorzystaniem kartonów. Duża część osób przez nich zatrudnianych to bezrobotni i bezdomni (są wśród nich Polacy), którym trudno jest wdrożyć się w rytm ośmiogodzinnego dnia pracy, dlatego proponowane są im elastyczne godziny pracy, na przykład po cztery godziny co drugi dzień. – Część kartonów odzyskiwali, a resztę rozdrabniali i mielili z odpadami żywnościowymi – opowiada Iwona Maciejewska. – Oglądaliśmy też produkcję wyrobów z przetworzonej tektury, na przykład żyrandoli i przeróżnych ozdób na ściany.

Solicycle z kolei zajmuje się naprawą i recyklingiem rowerów oraz pielęgnacją zieleni i drobnymi naprawami. La Petite Rockette natomiast prowadzi w jedenastej dzielnicy Paryża jadłodajnię, przyjmującą z marketów żywność, której kończy się termin ważności.

Kontakt

Samochód - kontakt Spółdzielnia Socjalna Komunalka Rzgów

Rzgów Drugi 5B
62-586 Rzgów

Biuro czynne od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00
tel. 882 621 404
biuro@komunalkarzgow.pl

Jesteśmy częścią grupy:
Jak to się robi w Paryżu? - Komunalka Rzgów
spoldzielnie.org