Uczymy się w Manchesterze

Uczymy się w Manchesterze

Zamówienia publiczne są istotnym narzędziem budowania dobrobytu społeczności lokalnej! – To główna teza Warsztatu Wymiany Doświadczeń zorganizowanego w dniach 26 lutego – 2  marca 2018 r. przez Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych w Manchesterze w Wielkiej Brytanii, w którym wzięła udział prezes naszej Spółdzielni Iwona Maciejewska.

Centre for Local Economics Strategies (CLES), które było gospodarzem wydarzenia, zaplanowało dla gości z Polski szereg spotkań z przedstawicielami samorządu lokalnego z Salford, Preston i Manchesteru, pracownikami naukowymi z University of Manchester i Manchester Business School oraz przedsiębiorcami społecznymi, którzy przestawili swoje osiągnięcia w tym zakresie.

– Musicie odpowiedzieć sobie na pytanie, dokąd trafiają pieniądze wydawane przez Was w ramach zamówień publicznych. – Przekonywał dyrektor CLES, Neil MacInroy, uzasadniając tezę zaprezentowaną na początku tego artykułu. – Czy wracają do waszej społeczności i co zrobić, żeby tak się stało?

Dlatego w Manchesterze przedsiębiorcy przystępujący do przetargów zobowiązani są zadeklarować, w jaki sposób zamierzają działać na rzecz danej społeczności lokalnej. Może to być zatrudnianie podwykonawców z miejscowości, w której realizować będą zamówienie, działania na rzecz ochrony środowiska, współpraca z organizacjami charytatywnymi czy zapewnienie godziwego, zapewniającego minimum egzystencji, wynagrodzenia pracownikom.

Uwzględnienie aspektu społecznego ma też bardziej finansowy wymiar. Doskonale przedstawiała to wielokrotnie przywoływana metafora parasola i lejka (na załączonym zdjęciu) zachęcająca do dokładnej analizy tego, gdzie trafiają środki wydawane w ramach zamówień publicznych. Czy nasze wydatki przypominają bardziej parasol czy lejek? Na to pytanie nikt nie umiał odpowiedzieć i analizę wydatkowania (tego, gdzie idą pieniądze) uczestnicy uznali za potrzebę najpilniejszą.

Źródło: woes.pl/aktualnosci/

Kontakt

Samochód - kontakt Spółdzielnia Socjalna Komunalka Rzgów

Rzgów Drugi 5B
62-586 Rzgów

Biuro czynne od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00
tel. 882 621 404
biuro@komunalkarzgow.pl

Jesteśmy częścią grupy:
Uczymy się w Manchesterze - Komunalka Rzgów
spoldzielnie.org